• Slovak utf-8
  • English
  • German
  • Magyar
Home arrow Falvak névsora arrow Obce a mestá (K) arrow KOŠICE - mesto histórie a kultúrneho života
KOŠICE - mesto histórie a kultúrneho života
Nem létezik fordítás

ImagePrvá zmienka o meste je z roku 1230, kde sa Košice spomínajú ako “Villa Cassa”. Ďalšie významné zmienky o Košiciach sú v listinách z roku 1249 a 1261. Dňa 7.5. 1369  kráľ Ľudovít Veľký udelil Košiciam erb. Bol to prvý mestský znak v urópe vôbec, podložený erbovou listinou. Bohatá história mesta poznamenala aj jeho architektonický vzhľad. Historické centrum je architektonickým skvostom, predstavuje ho dobre zachovaný a dokonale vyvinutý typ mesta so šošovkovitým námestím . Pozostatky dolnej mestskej brány boli objavené pri rekonštrukcii na Hlavnej ulici v rokoch 1996-1997. V súčasnosti je  sprístupnených 26 fragmentov hradieb v podzemí mesta, v archeologickom múzeu. Spomedzi množstva kultúrnych a historických pamiatok je potrebné spomenúť najvýchodnejšiu a najväčšiu gotickú katedrálu na Slovensku, Dóm svätej Alžbety , postavenej v duchu vrcholnej gotiky. Ku gotickému chrámu patrí aj Kaplnka svätého Michala . Urbanova veža , pred ktorou stoja zvyšky zvona Urban, je druhá najstaršia stavebná pamiatka v Košiciach, postavená v prvej polovici 14. storočia, V súčasnosti je vo veži múzeum voskových figurín s 18 inštalovanými historickými  postavami, osobnosťami, ktoré v histórii významne zasiahli do života mesta. Najstaršou sakrálnou pamiatku v meste je Dominikánsky kostol z 13. a 14. storočia, ďalej gotický kostol františkánov z 14. a 15. storočia, Univerzitný kostol sv. Trojice na Hlavnej ulici, ktorý postavili jezuiti v roku 1681. Významnou pamiatkou je aj najkrajšie barokové súsošie Immaculata , postavené  z vďaky za zažehnanie morovej epidémie v rokoch 1720-1723. K historickým a kultúrnym pamiatkam patria aj budovy ako je Župný dom, dnes sídlo Východoslovenskej galérie , Štátne divadlo   a  klasicistická budova historickej radnice z rokov 1779-1780. V jej reprezentačných priestoroch prijíma dnes primátor  mesta zahraničné návštevy. V budove tiež sídli Informačné centrum mesta Košice,  ktoré poskytuje služby  košickej verejnosti a hlavne zahraničným turistom. Hlavná ulica má množstvo ďalších kultúrno-historických budov, z ktorých každá stojí za zmienku, má svoj rodopis, históriu alebo sa k nej viaže nejaká legenda. V novodobej histórii vznikla aj ulička remesiel – Hrnčiarska ulica. Sídlia tam rôzni remeselníci, ktorí vyrábajú a súčasne predvádzajú historické remeslá. V malých  obchodíkoch je možné kúpiť aj ich výrobky.

ImageDnes majú Košice bohatý hospodársky, kultúrny, spoločenský i športový život. Pýšia sa niekoľkými “NAJ”, ako je najstaršia erbová listina v Európe, najstarší maratón v Európe, ktorý sa beží od roku 1924 ako Medzinárodný maratón mieru. Košice majú najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku, najvýchodnejšiu gotickú katedrálu, najstaršiu strednú školu v strednej Európe – Stredná priemyselná škola strojnícka od roku 1872. Ďalej je to najmladšie Letecké múzeum , ktoré sa nachádza v areáli letiska a od roku 2002 je  súčasťou Technického múzea. ZOO v Košiciach patrí svojou rozlohou 288 ha k najrozľahlejším v strednej Európe, botanická záhrada je rozlohou najväčšia v SR. Raritou je aj Detská železnica v Čermeľskom  údolí – najstaršia a jediná sa Slovensku.
 
V súčasnosti žije v meste Košice cca. 245 tisíc obyvateľov, ktorých priemerný vek je 35 rokov. Vo veľkej miere je tu zastúpené školstvo - 45 základných škôl, 10 gymnázií, 4 obchodné akadémie,  15 stredných a odborných škôl a 5 vysokých škôl – univerzít. Kultúru zastupujú stánky ako je Štátne divadlo vrátane malej scény, Bábkové divadlo, divadlo občanov maďarskej národnosti - Thália , divadlo Romathan – kultúrna ustanovizeň rómskej etnity, Divadielko Madrid, Štátna filharmónia . Ďalej je to Východoslovenská galéria, Východoslovenské múzeum , Slovenské Technické múzeum, Múzeum Vojtecha Lofflera , knižnice, množstvo ďalších menších súkromných galérií a iných kultúrnych subjektov, ktoré pracujú pre zvýšenie kultúry a vzdelanosti v meste.
 

ImageINFORMAČNÉ CENTRUM MESTA KOŠICE

Hlavná 59, 040 01 Košice
tel.: 055/625 88 88, tel./fax: 055/625 45 02, e-mail: Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges
Otváracie hodiny (Open hours):
Po-Pi (Mo-Fri): 900 - 1800
So (Sa): 900 – 1300

NOVÁ POBOČKA: Staničné námestie 9 (Autobusová stanica), tel.: 055/680 73 77
Otváracie hodiny (Open hours):
Po-Pi (Mo-Fri): 730 - 1800
 
Informácie o firmách, službách, štátnej správe, miestnej samospráve
Informácie pre turistov
Rezervácia ubytovania
Predaj máp, kníh, suvenírov
Predpredaj vstupeniek
Predaj parkovacích kariet
Internet klub
 
< Előző   Következő >


Ankét

Ktoré mesto. alebo obec na Above sa oplatí navštíviť najviac?
 

Várható időjárás

Mai árfolyam NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk