Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanMagyar

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 76734

Štatistiky pre www.abov.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

Základné informácie

Pohľad na obec

Kontakty:

Obecný úrad Háj 112
044 02 Turňa nad Bodvou

Tel.: 055/466 25 28
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.
web: www.haj.altway.sk

Okres: Košice okolie

Mikroregión: ZMO - Údolie Bodvy

Prvá písomná zmienka: 1340

Nadmorská výška: 480 m.n.m.

Počet obyvateľov: 282

Výmera katastra: 2136 ha

Časti obce:

 
   Obec Háj leží v krásnom údolí Slovenského krasu ohraničená pohorím Miglinc a Hájskym vrchom, ktorého druhá strana je časťou Zádielskej tiesňavy.  Z obce sú ideálne podmienky na výlety a náročnejšie pešie túry, napríklad na Zádielsku planinu. Turniansky hrad, Turniansku planinu,  Zádielsku tiesňavu, alebo až do Jasova  a  do mestečka Medzev. Za Hájom, v doline vedúcej smerom na Hačavu, sú vodopády a vodné kaskády, ktoré sú  pri dostatočných zrážkach vody úchvatné. Sú tu možnosti na zber liečivých rastlín a lesných plodov. Háj je pomerne malá obec, má iba 282 obyvateľov, prevažne maďarskej národnosti. Čo sa týka ekológie a životného prostredia nevyrovnajú sa jej oveľa väčšie a bohatšie obce v okolí. Pred domami sú v /letných mesiacoch/ vysadené a rozkvitnuté kvety. Pred každým domom je pokosená zeleň a na verejných priestranstvách sú upravené  trávniky a nanovo vyasfaltované cesty. Je radosť prejsť sa po tejto obci. Je to svedectvo o živote tamojších obyvateľov, ktorým nie je ľahostajné, v akom prostredí žijú. Je to nádherný kus zeme na Slovensku. V obci sme objavili aj niekoľko zaujímavých domov typu „ Palóc“, ktoré boli voľakedy honosnými domami dobrých a bohatých gazdov. Obec Háj disponuje aj s kvalitným ubytovaním priamo v objekte Obecného úradu. Obyvatelia na čele so svojou starostkou pochopili, že ich obec je  srdcom tunajšieho cestovného ruchu. Široko – ďaleko v okolí niet žiadneho ubytovania, preto je predpoklad, že sa im investícia za krátky čas vráti. Obci Háj tak trochu aj šťastie prialo.
   Dobrý „Image“ jej priniesol Americký celovečerný film pod názvom „Za nepriateľskou líniou“, ktorý sa natáčal na Balkáne a v r. 2000 určité pasáže sa dotáčali práve v katastri obce Háj a v jej okolí. S týmto filmom sa obec dostal do celého sveta. Po dokončení filmu dostala  obec  od filmovej spoločnosti cca 10 m vysokého plastového anjela, ktorého je v menovanom filme často vidieť.  Filmový anjel  je postavený  na obecnom  cintoríne, pod tzv. Anjelskou cestou, ktorá vedie na horu Miglinc. Turisti, ktorí tadiaľ prechádzajú, majú možnosť túto zaujímavosť vidieť na vlastné oči.
 

Meniny oslavuje

Piatok, 19. január 2018

Dnes má meniny Drahomíra
Zajtra má meniny Dalibor

Anketa

Čo je na Above najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2018 Obec Háj